Strona główna » K-pop czy zbawi świat ?

K-pop czy zbawi świat ?

K-pop

by admin
0 comment
K-pop

Czy k-pop zbawi świat?

W ostatnich latach w Polsce panuje szał na zespoły k-popowe. Młodzież nie tylko słucha koreańskich wykonawców, ale też stara się wyglądać jak ich członkowie. Jakie jest źródło tego ogromnego sukcesu i czym w ogóle jest k-pop? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania!

Czym jest k-pop?

K-pop to gatunek muzyki popularnej powstały w Korei Południowej, łączący style wielu gatunków muzycznych. Muzyka tworzona jest z myślą o zachodnim odbiorcy, dlatego w piosenkach często pojawiają się frazy angielskie i brzmienie znane z muzyki popularnej w Europie czy Stanach.

południowokoreańskiej muzyki popularnejJednak koncerty k-popowe to nie tylko piosenki. Zespoły przykładają wiele uwagi do warstwy wizualnej występów. Bardzo istotna jest choreografia i spektakularne efekty sceniczne.

Zespoły k-popowe są na ogół znacznie liczniejsze niż te znane na Zachodzie. Jedna grupa może liczyć nawet kilkunastu członków! Dzięki temu koncerty zyskują dodatkową dynamikę.

Ile lat ma k-pop?

Za datę powstania k-popu można uznać rok 1992. Wtedy został założony zespół Seo Taiji and Boys, jeden z pierwszych, który można określić mianem k-popowej. Grupa, dzięki swoim licznym eksperymentom z różnymi stylami muzycznymi, przyczyniła się do rewolucji na koreańskiej scenie muzycznej i stała się wzorem dla młodszych zespołów.

Czy k-pop to subkultura?

gatunek muzycznyChoć niektórzy niechętnie to przyznają to tak – fani k-popu stworzyli nową subkulturę.

A dzięki internetowi, który ułatwia dostęp do zagranicznych treści, subkultura kpopowa stała się jedną z najpopularniejszych wśród młodzieży na całym świecie.

K-poperzy i k-poperki, bo tak określają się fani południowokoreańskiego popu, poza słuchaniem muzyki w wykonaniu swoich ulubieńców śledzą również ich social media, takie jak Instagram czy Twitter.

K-pop stan

Z wieloma wykonawcami można też zamienić kilka słów podczas internetowych spotkań na żywo.

W świecie k-popu niezwykle istotne są fancluby, które funkcjonują nieco inaczej niż na Zachodzie. Każdy zespół ma własny fanclub posiadający własną nazwę, a czasem nawet kolor.

Kolory przypisane do zespołów czy twórców są dla fanów niezwykle istotne, gdyż to przez nie okazują wsparcie swoim ulubieńcom, szczególnie na koncertach. Bardzo popularne są tzw. różdżki, czyli świecące gadżety o wymyślnych kształtach, indywidualnych dla konkretnego fanclubu.

Dla ludzi z zewnątrz może to być dość nieczytelny symbol, jednak ludzie zaznajomieni z tematem od razu potrafią powiązać kształt i kolorystykę z konkretną grupą, dlatego jest to tak istotny koncertowy gadżet.

Ile ludzi słucha k-popu?

grupy idoliK-pop jest obecnie jednym z najpopularniejszych gatunków muzycznych wśród młodzieży w Polsce i na świecie.

Znajduje się w pierwszej 10 najczęściej słuchanych gatunków na Spotify.

Nie sposób oszacować w liczbach ilu fanów może mieć koreański pop, ale nie podlega wątpliwości, że można ich liczyć w milionach.

Bilety na koncerty najpopularniejszych zespołów wyprzedają się w ułamku sekundy, a to trend, który dopiero się rozwija.

Najpopularniejsze gwiazdy k-popu

Wśród k-poperów i k-poperek popularny jest termin “idole”. Jest to określenie na konkretnego członka danego zespołu, który z różnych względów (talent, osobowość kreowana w mediach) jest dla kogoś szczególnie ważny.

Jednak, poza osobistymi sympatiami, można dostrzec, że niektórzy wykonawcy są znacznie popularniejsi od pozostałych. Oczywiście na ogół są to liderzy najpopularniejszych zespołów.

ballada popowa

k-pop ballada popowa

Obecnie na scenie k-popowej króluje RM – lider zespołu BTS, najpopularniejszego obecnie zespołu k-popowego.

Wśród kobiet (bo tak, żeńskie zespoły również istnieją!) numerem jeden jest IRENE, liderka gupy Red Velvet.

Skąd ten fenomen?

Na sukces k-popu ogromny wpływ mają agencje muzyczne, które kreują współczesne zespoły. Grupy k-popowe przestały być tylko zespołami muzycznymi, a stały się projektami i inwestycjami.

Zanim agencja skompletuje członków zwykle ma już pełną koncepcję i plan działania na najbliższe lata. Dlatego k-pop to sprawnie działająca maszyna, w której nie ma miejsca na błędy.

Członków zespołów obowiązują również dość restrykcyjne zasady, na temat których niejednokrotnie wybuchały medialne skandale.

dance popTe bardziej kontrowersyjne dotyczą między innymi zakazowi, zawartemu w kontrakcie, zawierania związków i posiadania dzieci.

Agencje zarządzają nie tylko zespołami, ale też indywidualnymi wizerunkami każdego z członków. Pilnują, by ich wizerunek w internecie był nieskazitelny.

Aspirujące gwiazdy k-popu, tzw. stażyści, przechodzą rygorystyczne szkolenia przed rozpoczęciem kariery. Agencja chce dołożyć wszelkich starań, by nowy rekrut przyniósł jak największe zyski.

Pełnoprawni członkowie zespołów również nie mogą spocząć na laurach, ich także obowiązują godziny treningów i prób.

hip hop

K-pop to ogromny fenomen na skalę światową.

Stał się wizytówką współczesnej Korei Południowej. Dzięki niemu miliony dzieci i nastolatków na całym świecie zainteresowało się kulturą Korei i zaczęło się uczyć języka.

Rząd Korei aktywnie wspiera niektóre przedsięwzięcia k-popowe, dopatrując się w nich szansy na ogromną reklamę, a nawet narzędzie dyplomatyczne.

W perspektywie rosnącej potęgi tego gatunku muzycznego warto się z nim zapoznać. Być może i Wy dołączycie do grona milionów k-poperów i k-poperek!

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00